23/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2016 - 14:48

«Κυρίαρχος» ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στους Νέους

Νίκη με 2-0 για τους Πειραιώτες * Ακάθεκτος συνέχισε ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός, 2-1 στη Βέροια * Ο Πανιώνιος επιβλήθηκε με 2-1 της ΑΕΚ στα Σπάτα

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και έφτασε στη νίκη με 2-0 επί του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι για την 8η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Νέων της Σούπερ Λίγκας.. Στην κορυφή πάντως διατηρείται ο Παναθηναϊκός που πέρασε και από την Ημαθία φτάνοντας τις πέντε σερί νίκες στο πρωτάθλημα για να κάμψει την αξιόλογη Βέροια με 2-1.

Μία ιδιαιτερότητα προέκυψε στην αναμέτρηση μεταξύ ΑΕΚ και Πανιωνίου. Η ισχυρή βροχόπτωση του Σαββάτου (22/10) οδήγησε σε διακοπή του αγώνα στο 75ο λεπτό. Μία ημέρα αργότερα δόθηκε η συνέχεια με τους «κυανέρυθρους» να επικρατούν με 2-1.

Σπουδαία διπλά πέτυχαν οι Παναιτωλικός, Ξάνθη, Ηρακλής κόντρα σε Λεβαδειακό, Πλατανιά αντίστοιχα και Ατρόμητο αντίστοιχα. Ισόπαλες με σκορ 1-1 έληξαν οι αναμετρήσεις ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΛ, Κέρκυρα – Αστέρας Τρίπολης.

Ανώτερος ο Ολυμπιακός

Το μεγάλο ντέρμπι στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής διεξήχθη στο Ρέντη, όπου ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 2-0 του ΠΑΟΚ (Κυριακή 23/10). Το τελικό σκορ αποδίδει πλήρως τη συνολική εικόνα στο ματς καθότι οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο. Για την ακρίβεια είχαν δύο δοκάρια χάρη σε σουτ των Ανδρούτσου (3’), απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κηπουρού (38’), ενώ ενδιάμεσα ο Σιαμπάνης είχε αποκρούσει με τα πόδια πλασέ του δεύτερο σε γύρισμα του Τσιμίκα (12’). Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ έπειτα από έξοχη προσωπική ενέργεια του Βρουσάϊ από δεξιά και κοντινό πλασέ του Ανδρούτσου (45+1’).

Στον αντίποδα, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε ν’ αντιδράσει προχωρώντας σε αρκετές διαφοροποιήσεις καθώς οι τρεις αλλαγές εξαντλήθηκαν στο 56ο λεπτό εκ μέρους του Πάμπλο Γκαρσία. Η μοναδική ουσιαστική ευκαιρία καταγράφηκε στο 68ο λεπτό, όταν ο Δοντσάκης πλάσαρε άουτ. Ο Ολυμπιακός έπραξε όπως στο α’ ημίχρονο σκοράροντας στο φινάλε με άνετο πλασέ του Ξενιτίδη σε δεύτερη ασίστ του Βρουσάϊ στο ματς.

Σημειώνεται ότι ο δεύτερος υπέγραψε προ ολίγων εβδομάδων επαγγελματικό συμβόλαιο με τους Πειραιώτες. Το ματς παρακολούθησε από κοντά ο προπονητής της Εθνικής Νέων, Γιάννης Γκούμας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αγγελόπουλος, Πανάγου, Τσιμίκας, Νικολάου, Τόλι, Λάμπρου (76’ Καπέτσης), Τασιουλής (67’ Κωστανάσιος), Μεγαρίτης, Ανδρούτσος, Κηπουρός (70’ Ξενιτίδης), Βρουσάι.

ΠΑΟΚ: Σιαμπάνης, Παπαθανασίου, Γιαλαμούδης, Δημητρίου, Δοδοντσάκης, Μελετίδης, Ματθαίου, Μίσκοβιτς (56’ Αηδονίδης), Κωνσταντίνου (46’ Σταθόπουλος), Δημητριάδης (46’ Τζοβάρας), Χατζηδίμπας.

«Όρθιος» ο Παναθηναϊκός στη Βέροια

Ο Παναθηναϊκός απολαμβάνει τη μοναξιά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, επικρατώντας με 2-1 της Βέροιας στο γήπεδο του Μέγα Αλεξάνδρου Αγίας Μαρίνας σε σαββατιάτικη (22/10) αναμέτρηση. Εξάλλου, οι «πράσινοι» διατηρούν το απόλυτο στο φετινό πρωτάθλημα καταγράφοντας πέντε νίκες σε ισάριθμα ματς. Στο αγωνιστικό σκέλος, όλα έγιναν στο β’ ημίχρονο. Τα τέρματα των Αγγελόπουλου (54’ σουτ σε εκτέλεση κόρνερ του Μπουζούκη) και Μίγγου (70’ πέναλτι κέρδισε ο Χατζηγιοβάννης) έκαναν τη διαφορά. Ισχυρή αντίσταση προέβαλλε η Βέροια μειώνοντας στο 84’ χάρη σε εκτέλεση φάουλ του Δώρη, ενώ ο Χαλκίδης απέκρουσε σε τετ-α-τετ απέναντι στον Τσούχα, λίγο πριν το φινάλε.

Οι «πράσινοι» είναι η μοναδική ομάδα με το απόλυτο στο πρωτάθλημα, καθώς σε πέντε αγώνες μετρούν ισάριθμες νίκες.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, με τη Βέροια να δυσκολεύει αρκετά τον Παναθηναϊκό, αλλά στο δεύτερο μέρος το «Τριφύλλι» μπόρεσε να ανοίξει το σκορ στο 55’ με τον Αγγελόπουλο! Το 2-0 «έγραψε» στο 70’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Μίγγος, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 στο 84’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και στο 90’ είχε ευκαιρία η Βέροια να ισοφαρίσει με τον Τσούχα, αλλά έμεινε το 2-1 υπέρ του Παναθηναϊκού.

ΒΕΡΟΙΑ: Βενετικίδης, Πατσιαβούρας, Τσότρας (80’ Βασσάρας), Ράδης, Τσούχας, Πέλκας (80’ Αϊρατζής»), Δόρης, Ζιγκερίδης, Μαυρίας (46’ Στυλίδης), Ιακωβίδης, Καραγιάννης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χαλκίδης, Βαλμάς, Ντόκο, Μαυρομάτης, Ανδρέου, Μίγγος, Παπανικολάου (89’ Ξεπαπαδάκης), Θεοχάρης, Πίσπας (82’ Κουντουριώτης), Μπουζούκης, Αγγελόπουλος (70’ Χατζηγιοβάννης).

Νικητής δύο ημερών ο Πανιώνιος

Αρκετές ιδιαιτερότητες συνόδευαν την αναμέτρηση ανάμεσα σε ΑΕΚ και Πανιώνιο για την 8η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Νέων της Σούπερ Λίγκας. Κάτι τέτοιο συμβαίνει διότι η αναμέτρηση ήταν προγραμματισμένη να διεξαχθεί το Σάββατο (22/10) και διεκόπη στο 75ο λεπτό λόγω σφοδρής βροχόπτωσης στα Σπάτα.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν προηγηθεί χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Λίτσι στο 43ο λεπτό. Βέβαια, ο Πανιώνιος αντέδρασε χάρη σε δύο προσωπικά γκολ του Αντωνακόπουλου στο 44ο και στο 62ο λεπτό. Τα εναπομείναντα λεπτά παίχθηκαν την Κυριακή (23/10) δίχως να προκύψει νέα μεταβολή του σκορ.

ΑΕΚ: Παπαδόπουλος, Ασπρογιάννης (76' Μεσσήνης) Κοφσανίδης, Μπούσης, Ψάνης, Μπάμπης (66' Γεωργαμλής) Λίτσι, Γιούσης, Τσέλιος, Σπηλιώτης, Λεπενιώτης (73' Βαφειάδης)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Αστράς, Βλάχος, Χελάς (89' Σταμίρης) Δάβρης, Σταυρόπουλος, Πινιώτης, Κερασίδης, Παπανικολάου, Αντωνακόπουλος, Οικονομίδης (92' Μητσιογιάννης) Βουκελάτος (71' Γλυνός).

Εντυπωσιακό φινάλε στη Μίκρα για τον Ατρόμητο

Καταπληκτική εμφάνιση έκανε ο Ατρόμητος στη Μίκρα, όπου κατέβαλλε τον Ηρακλή με σκορ 3-1. Το σκορ άνοιξε ο Τσατσόπουλος (21’) για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, ο Συμεωνίδης ισοφάρισε από πλευράς «Γηραιού» στο 52'.

Ο σκόρερ των Περιστεριωτών μετετράπη σε δημιουργό μοιράζοντας ασίστ στον Κάϊο που έκανε το 2-1 στο 84’, ενώ ο πρώτος πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Κανελλίδης, Πεχλιβανίδης, Ουρδούδης, Χατζηδίμπας, Γουνόπουλος, Ρότα, Δούμτσιος, Βλαχόπουλος, Δαμουλάκης, Μπικιάρης, Συμεωνίδης, ενώ αγωνίστηκαν και οι Ζιώγας, Μπαλάσκας, Βερνάρδος.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ:Κίναλης, Γιαταγανάκης, Χαραλάμπους, Μαραγκουδάκης, Λώλος, Παυλής, Κάιο, Νάτσος, Δαλκαφούκης, Λαζαρίδης, Τσατσόπουλος. Έπαιξαν και οι Παναγιωτοπουλος, Φαρία, Νταβιώτης.

Στο 1-1 έμειναν Κέρκυρα και Αστέρας Τρίπολης

Σε αρκετά υψηλά επίπεδα απόδοσης κυμάνθηκαν Κέρκυρα και Αστέρας Τρίπολης που έμειναν στο 1-1 (Σάββατο 22/10) προσφέροντας ικανοποιητικό θέαμα. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη κλασσική τους ευκαιρία, όπου χρίστηκε σκόρερ ο Γκίτσης (18’) με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Το πρώτο ημίχρονο «ανήκε» στους γηπεδούχους οι οποίοι είδαν τον Τσιφτσή ν’ αντιδρά ψύχραιμα στις προσπάθειες των Τσιριγώτη και Βλάχου. Ο Αστέρας ανέλαβε την πρωτοβουλία στον δεύτερο χρονικά σκέλος της αναμέτρησης. Έτσι, ο Νάτσης ισοφάρισε με δυνατό σουτ με τη συμπλήρωση μίας ώρα αγώνα. Ο Δουβίκας έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ από πλευράς Αρκάδων για ν’ απομακρύνουν οι γηπεδούχοι πάνω στη γραμμή!

ΚΕΡΚΥΡΑ: Βλαδιμηρίδης, Βλάχος, Τζατζανάς, Ματσοβίλα, Γκίτσης, Βασιλάκης, Φωτακόπουλος, Ζαΐμι, Λάμπογλου, Μίσκου, Τσιριγώτης, ενώ μπήκαν και οι Γεωργόπουλος, Γραμμένος, Κυζιρίδης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Τσιφτσής, Τσέκος, Μπινιώρης, Ζήσης, Ευαγγέλου, Κοντογιαννόπουλος, Νικολακόπουλος, Νάτσης, Δουβίκας, Απειρανθίτης, Μπαστιάνος.

«Βόλτα» στη Λιβαδειά ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός δεν άφησε ιδιαίτερα περιθώρια αμφισβήτησης και επιβλήθηκε με 2-0 του Λεβαδειακού επί βοιωτικού εδάφους (Σάββατο 22/10). Σκόρερ του πρώτου γκολ ήταν ο Νταλακούρας στο 40ο λεπτό. Εξίσου δυναμικά μπήκε ο «Τίτορμος» και στο β’ ημίχρονο, όπου ο Γεωργούσης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 48’.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Συνοδινός, Δαρδαμάνης, Φώτος, Γεωργακόπουλος, Βυθούλκας, Σβέρκος, Χατζηλάμπρος, Σαραντίδης, Μπούσιας, Νίκας, Σένκα, αγωνίστηκαν και οι Μικακίδης, Ζιμπέρι, Πόρης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Σταματόπουλος, Πριόνας, Παρράς, Μαλής, Μιχάι, Χριστογιάννης (80’ Μπελεβώνης), Τσιγγάρας, Νταλακούρας, Γεωργούσης (64’ Μανωλάκης), Βουτσίτσεβιτς (85’ Γιαννιώτης Δ.), Γιαννιώτης Ηλ.).

Μοιρασιά στο ΠΕΑΚΙ

Αμφίρροπο ματς διεξήχθη στα Γιάννινα, όπου ΠΑΣ και ΑΕΛ έμειναν στο 1-1 (Σάββατο 22/10). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν καθώς ο Κεϊτα εκμεταλλεύτηκε αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων έπειτα από «γέμισμα» του Ναλμπάντη στο 64’. Όλα έδειχναν ότι το διπλό θα έρθει για τους «βυσσινί», αλλά ο Γκλεγκλές που είχαν περάσει ως αλλαγή νωρίτερα, ισοφάρισε στο 83ο λεπτό.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Κολιοφούκας, Λαμπίρης, Καινούργιος, Ζήκος, Μούτσιος, Τσιέπας, Ι. Ψαρράς, Μασούρας, Σιχλιμοίρης, Ζιώγας, Μπιμάι (55’ Γκλεγκλές).

ΑΕΛ: Παϊτέρης, Μασούρας, Παπαδόπουλος, Ναλμπάντης, Καλούσης, Καραλούλης, Μακρής (83’ Παπαγεωργίου), Γεωργακόπουλος, Κεϊτά, Χατζής (74’ Μαστακούλης), Τζέκας (50’ Κυρίτσης).

Διπλό στα Χανιά η Ξάνθη

Η Ξάνθη ήταν νικήτρια και στο πρωτάθλημα Νέων αντιμετωπίζοντας τον Πλατανιά ως γηπεδούχο σε κυριακάτικη (23/10) αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Για τους Θρακιώτες βρήκαν δίχτυα οι Μελισσόπουλος (31’) και Σαμπανίδης (82’).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Πενταράκης, Αργυρουδάκης, Γιακουμάκης, Κατσαρός, Μαρουλάκης, Ντόι, Αναστασόπουλος, Κουτσουπιάς, Κομισόπουλος, Κακαβελάκης, Σταυρουλάκης.

ΞΑΝΘΗ: Τσιμόπουλος, Μαχαίρας, Φωτόπουλος, Αντζουλάς, Χριστόπουλος, Τζίμας, Μαρίνος, Γλέζος, Κωτσόπουλος, Κανελλόπουλος, Βασιλικόπουλος.