29/03/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2016 - 15:07

«Ασπρόμαυρο» το ντέρμπι στους Νέους

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Ηρακλή για την 7η αγωνιστική *Με νίκες συνέχισαν Παναθηναϊκός, Ατρόμητος *Ισόπαλες έληξαν οι αναμετρήσεις Πανιώνιος – Ολυμπιακός και ΑΕΛ - ΑΕΚ

Ο κύριος όγκος των αναμετρήσεων διεξήχθη το Σάββατο (15/10), όπου οι γηπεδούχοι είχαν την… τιμητική τους. Για την ακρίβεια νικητές αναδείχθηκαν οι ΠΑΟΚ, Ατρόμητος, Παναθηναϊκός και Αστέρας Τρίπολης οι οποίοι αντιμετώπισαν αντίστοιχα τους Ηρακλή, Βέροια, Ξάνθη, Πλατανιά αντίστοιχα για την 7η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Νέων της Σούπερ Λίγκας. Στο «Χ» έμειναν ΑΕΛ – ΑΕΚ και Παναιτωλικός – Κέρκυρα.

Στο μοναδικό κυριακάτικο (16/10) ματς προέκυψε ισοπαλία δίχως γκολ ανάμεσα σε Πανιώνιο και Ολυμπιακό.

Το ντέρμπι ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος στη μεγαλύτερη χρονική διάρκεια του ντέρμπι κόντρα στον Ηρακλή. Στο 34ο λεπτό σημειώθηκε το μοναδικό γκολ στο ματς έπειτα από σέντρα του Παπαθανασίου από δεξιά με τον Κόζακ να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά. Οι «κυανόλευκοι» πίεσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας δοκάρι και χαμένο τετ-α-τετ.

ΠΑΟΚ: Μούτσα, Παπαθανασίου, Δοδοντσάκης, Δημητρίου, Γιαλαμούδης, Κυριλλίδης (60’ Μελετίδης), Κόζακ (67’ Αηδονίδης), Νουκάρης, Ματθαίου, Χατζηδίμπας, Κωνσταντίνου (60’ Σταθόπουλος).

ΗΡΑΚΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Πεχλιβανίδης, Ουρδούδης, Γουνόπουλος, Χατζηδίμπας, Βλαχόπουλος, Βερνάρδος, Ρότας, Δούμτσιος, Ζαμπάζης, Ευθυμίου, αγωνίστηκαν και οι Νέστορας, Δραγάνης, Ζιώγας.

«Πράσινα»… γκάζια στο β’ ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έπειτα από επτά αγωνιστικές στο πρωτάθλημα Νέων της Σούπερ Λίγκας. Οι «πράσινοι» συνέτριψαν την Ξάνθη με 4-0 αποδίδοντας αρκετά ελκυστικό ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά, ο Πίσπας είχε δοκάρι στο 25ο λεπτό, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν παρόμοια φάση με τον Μελισσόπουλο (40’). Τα δεδομένα άλλαξαν άρδην μετά την ανάπαυλα χάρη στα τέρματα των Θεοχάρη, Χατζηγιοβάνη, Πίσπα και Δημήτρουλα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χαλκίδης, Βαλμάς, Ντόκο, Μαυρομάτης, Ανδρέου, Αγγελόπουλος, Παπανικολάου, Θεοχάρης, Πίσπας (83’ Δημήτρουλας), Μπουζούκης (80’ Μίγγος), Χατζηγιοβάνης (75’ Κουντουριώτης).

ΞΑΝΘΗ: Σταθάκης, Πεταλωτής, Σβάρνας, Χασάνογλου Φειζή, Παπάζογλου, Παπαδόπουλος (56′ Τσάπαρης), Κώστας (76′ Τσέλα), Καπτέλι (70′ Ιωσηφίδης), Χατζηχασάνογλου, Μελισσόπουλος, Σαμπανίδης.

Στο… μηδέν Πανιώνιος και Ολυμπιακός

Ισόπαλο δίχως γκολ (0-0) έληξε το μοναδικό κυριακάτικο (16/10) ματς για την 7η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Νέων της Σούπερ Λίγκας ανάμεσα σε Πανιώνιο και Ολυμπιακό που διεξήχθη στο γήπεδο της Γλυφάδας. Το ματς χαρακτηρίζεται μέτριο σε γενικές γραμμές καθώς πήγε περισσότερο στις δυναμικές διεκδικήσεις της μπάλας από τους 25 ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν συνολικά. Κορυφαίος της αναμέτρησης υπήρξε ο Αστράς ο οποίος έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις σε προσπάθειες των Κηπουρού (8’), Ανδρούτσου (34’) και Μεγαρίτη (54’). Από πλευράς Πανιωνίου χάθηκε μία σημαντική ευκαιρία από άστοχη κεφαλιά του Σταυρόπουλου στο 11ο λεπτό.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Αστράς, Βλάχος, Χελάς, Δαβρής, Σταυρόπουλος, Ετζίνι, Κερασίδης, Παπανικολάου (83’ Μητσογιάννης), Αντωνακόπουλος, Οικονομίδης, Βουκελάτος (67’ Σταμίρης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αγγελόπουλος, Πανάγου, Τσιμίκας, Νικολάου, Τόλι, Λάμπρου (79’ λ. τρ. Χρήστου), Μανθάτης, Μεγαρίτης (63’ λ. τρ. Βάρκας), Ανδρούτσος, Κηπουρός, Κιρτζιαλίδης (59’ Βρουσάι).

Ανώτερος ο Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και μετουσίωσε σε γκολ την υπεροχή του κόντρα στη Βέροια (3-1). Ο Τσατσόπουλος σκόραρε δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους. Τάχιστα απάντησαν οι φιλοξενούμενοι χάρη σε γκολ του Διώτη (71’). Το επιθετικό… κρεσέντο από τους «κυανόλευκους» οδήγησε στο τρίποντο με σκόρερ τους Παυλή (75’) και Φαρία (90’+1).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Κίναλης, Γιαταγανάκης, Τζίνοβιτς, Παπαδογιωργάκης, Στρούγγης, Παυλής, Νταβιώτης, Λαζαρίδης, Δαλκαφούκης, Κάιο, Τσατσόπουλος, ενώ έπαιξαν και οι Ρομάριο, Φαρία, Παναγιωτόπουλος.

ΒΕΡΟΙΑ:Πλατσιώτης, Πατσιαβούρας, Τσουνχάι (65’ λ.τρ. Τσελέπης), Ράδης, Αποστολίδης, Πέλκας, Δώρης (80’ Νίκας), Ιακωβίδης, Καραγιάννης (80’ Βασάρας), Τσότρας, Τσούχας.

Γκολ και θέαμα στο Αλκαζάρ

Αρκετά ενδιαφέρον ματς πραγματοποιήθηκε στη Λάρισα, όπου ΑΕΛ και ΑΕΚ έμειναν στην ισοπαλία με σκορ 2-2. Οι «βυσσινί» προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε εκτελέσεις πέναλτι των Κεϊτά και Χοτζάλι. Εντούτοις, οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν άμεσα με παρόμοιο τρόπο και σκόρερ τον Τσέλιο για να ακολουθήσει η ισοφάριση στο β’ ημίχρονο.

ΑΕΛ: Παπαπολυμέρου, Κυρίτσης, Παπαδόπουλος, Ναλμπάντης, Καλούσης, Καραλούλης (77′ Τζέκα) Μακρής (88′ Αναγνώστης) Γεωργακόπουλος, Κεϊτά, Χοτζάλι, Κούσιας (27′ Χατζής).

AEK: Πάντος, Τάμπας (61′ Βαφειάδης) Ψάνης, Κοφσανίδης, Μπούσης, Μπάμπης (71′ Γιούσης) Λίτσι, Ασπρογιάννης, Σπηλιώτης (87′ Λημνιός) Τσέλιος, Αντωνίου.

Ομηρικό «χατ-τρικ»

Το πλέον παραγωγικό ματς διεξήχθη στην Τρίπολη, όπου ο Αστέρας κατέβαλλε με 3-2 τον Πλατανιά, όπου υποδείχθηκαν συνολικά τέσσερα πέναλτι. Σε μεγάλη μορφή της αναμέτρησης εκτυλίχθηκε ο Όμηρος Συρεγγέλας πραγματοποιώντας «χατ-τρικ». Ο επιθετικός των Αρκάδων άνοιξε το σκορ πλασάροντας στο 22’. Άμεσα αντέδρασε ο Πλατανιάς ισοφαρίζοντας με εκτέλεση πέναλτι του Ρουσάκη (39’). Η χαρά των φιλοξενούμενων διήρκησε μόλις τέσσερα λεπτά διότι ο Συρεγγέλας έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Αστέρα (2-1). Κατόπιν, άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες λόγω αποβολής του Τσατσαρώνη στο 52ο λεπτό. Κάτι τέτοιο ουδόλως πτόησε τον Πλατανιά να ισοφαρίσει με δεύτερη εκτέλεση πέναλτι και γκολ του Ρουσάκη. Με τον ίδιο τρόπο διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα καθώς ο Συρεγγέλας σκόραρε για τρίτη φορά στο ματς.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Τσιφτσής, Κουρτέσης, Ζήσης, Ευαγγέλου, Μακροστέργιος, Νικολακόπουλος, Νάτσης, Συρεγγέλας, Απειρανθίτης, Παπαγγελής.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Λαμπίρης, Λέκα (65′ Κορωνάκης), Τσατσαρώνης, Αμπντέλ, Λάμτσε, Ζίκο, Καμπόσος, Ρουσάκης (84′ Μπουχλής), Μαθιουδάκης (65′ Παπαδάκης), Σκουλουδάκης, Ουές.

Βαθμό στο Αγρίνιο η Κέρκυρα

Ισόπαλη με σκορ 1-1 έληξε η αναμέτρηση Παναιτωλικός – Κέρκυρα στο Αγρίνιο. Ο Μιχάϊ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 11ο λεπτό βάζοντας τα «καναρίνια» μπροστά στο σκορ. Ωστόσο, ο Μίσκου ισοφάρισε στην επόμενη κλασσική ευκαιρία διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Σταματόπουλος, Πριόνας (68′ Μπελεβώνης), Παρράς, Μιχάι, Μαλής, Τσιγγάραςς, Χριστογιάννης (64′ Καββαδίας), Νταλακούρας, Βουτσίτσεβιτς (80′ Τασιούλης), Γεωργούσης, Κούστας.

ΚΕΡΚΥΡΑ:Λαδάς, Βλάχος, Τζατζανάς, Ματσοβίλα, Φωτακόπουλος, Βασιλάκης, Κυζιρίδης (51’ Γκίτσης), Λάμπογλου, Μίσκου, Ζαϊμι (76’ Κουλούρης), Κωνσταντινίδης (30’ Γκερέκος)

Αναλυτικά:

Σάββατο 15/10

Παναθηναϊκός – Ξάνθη 4-0 (55’ Θεοχάρης, 74’ Χατζηγιοβάννης, 81’ Πίσπας, 85’ Δημήτρουλας)

Αστέρας Τρίπολης – Πλατανιάς 3-2 (22’, 43’ πεν., 83’ πεν. Συρεγγέλας – 39’ πεν., 62’ πεν. Ρουσάκης)

Ατρόμητος – Βέροια 3-1 (45’ Τσατσόπουλος, 75’ Παυλής, 90’+1 Φαρία – 51’ Διώτης)

ΠΑΟΚ – Ηρακλής 1-0 (34’ Κόζακ)

Παναιτωλικός – Κέρκυρα 1-1 (11’ πεν. Μιχάϊ – 15’ Μίσκου)

ΑΕΛ – ΑΕΚ 2-2 (16’ πεν. Κεϊτά, 27’ πεν. Χοτζάλι – 33’ πεν. Τσέλιος, 73’ Σπηλιώτης)