20/04/2024
ΑΡΗΣ | Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2016 - 19:54

Δεν έπεισε ο Άρης

Στο 1-1 έμειναν οι «κίτρινοι» φιλοξενώντας τον Πανθρακικό σε φιλική αναμέτρηση στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

Ο Άρης είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα στο σαββατιάτικο (15/10) ματς κόντρα στους Θρακιώτες. Μάλιστα, ο Τάτος απείλησε με εκτέλεση φάουλ του Τάτου (3’) η οποία πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γκαραβέλη. Ο Πανθρακικός ισορρόπησε δημιουργώντας μία επικίνδυνη φάση με δυνατό σουτ του Πλέγα εκτός περιοχής στο 18ο λεπτό.

Στο μεταξύ, ο Νίκος Αναστόπουλος προχώρησε σε μερικές καινοτομίες με κυριότερες εκείνες του Καράμπελα σε ρόλο σέντερ μπακ και το δίδυμο Ρόβα – Αντρέου για τη μεσαία γραμμή.

Ο Άρης είχε μία ακόμη αξιόλογη ευκαιρία με σουτ του Καπνίδη (27’) πάνω στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Παρ’ όλα αυτά οι «κίτρινοι» πήγαν στ’ αποδυτήρια προηγούμενοι στο σκορ χάρη σε βολέ του Τάτου εκτός περιοχής (45’).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να ισοφαρίσουν στο β’ ημίχρονο. Για την ακρίβεια χρειάστηκαν οκτώ λεπτά για να γίνει το 1-1 χάρη σε δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Χαλκιαδάκη στο 53ο λεπτό.

Κατόπιν, ο Νίκος Αναστόπουλος προσπάθησε να δώσει επιθετική «πνοή» με ταυτόχρονη μετατροπή διάταξης σε 4-3-3. Οι Παυλίδης – Ανάκογλου – Νέτο πέρασαν στο ματς, αλλά ο Άρης στερούταν αγωνιστικού ρυθμού. Μοναδική εξαίρεση υπήρξε ένα σουτ του Τάτου που είχε κατάληξη το αριστερό δοκάρι των φιλοξενούμενων.

ΑΡΗΣ (Νίκος Αναστόπουλος): Διούδης (80' Αναγνωστόπουλος), Τζανακάκης (61' Ανάκογλου), Ιντζίδης (46' Μπουγκερά), Καράμπελας, Τσουμάνης, Ρόβας, Αντρέου, Ιλιτς, Μιλούνοβιτς (46' Μπαργκάν), Τάτος, Καπνίδης (73' Βουτσιάς).

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ
(Κώστας Ανυφαντάκης): Γκαραβέλης, Πολίμος, Μυρθιάνος, Πετρούσης, Μπουγαΐδης, Πλέγας (82' Μήλιος), Γαβριηλίδης, Καρδάρης, Ηλιάδης (46' Ψάλτης), Χακιαδάκης (76' Κουσίδης), Ρόμπερ (46' Νικόλτσης).