20/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου 2016 - 02:50

Νικητές οι Νέοι του Ολυμπιακού στον... Κάμπο

Στο μηδέν έμειναν Λεβαδειακός και Κέρκυρα

Με δύο αναμετρήσεις συμπληρώθηκε η 5η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Νέων της Σούπερ Λίγκας την Κυριακή (25/9). Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΛ στη Λάρισα με 2-0, ενώ Λεβαδειακός και Κέρκυρα ήρθαν ισόπαλοι 0-0.

Πέρασε ο Ολυμπιακός από τη Λάρισα

Η ΑΕΛ προσπάθησε για το καλύτερο και έδειξε αρκετά ανταγωνιστική κόντρα στον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες, πάντως, επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί και έφτασαν σε τρίποντο με σκορ 2-0 στο Αλκαζάρ κόντρα στην ΑΕΛ. Το σκορ άνοιξε σχετικά νωρίς από συνεργασία των Ανδρούτσου - Βρουσάι και εύστοχο σουτ του Αλβανού στο 16ο λεπτό.

Έκτοτε, οι «βυσσινί» πίεσαν και έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, αλλά η κεφαλιά του Κηπουρού (27') κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 85ο λεπτό κρίθηκε το ματς έπειτα από δεύτερη ασίστ του Ανδρούτσου για τον Αντωνόπουλο, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με σουτ. Ήταν η 3η διαδοχική νίκη για τους φιλοξενούμενους.

ΑΕΛ (Σάκης Αναστασιάδης): Κουτογλίδης, Ναλμπάντης, Καλούσης, Μασούρας (85’ Χατζής), Χοτζάλι, Παπαδόπουλος (85’ Αναγνώστης), Γ. Κυρίτσης, Θ. Κυρίτσης, Γεωργακόπουλος (74’ Τζέκας), Κουσιάς, Μακρής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Βούζας): Γαβαλάς, Πανάγου, Φουάσης, Νικολάου, Τόλι, Λάμπρου, Μανθάτης, Μεγαρίτης, Ανδρούτσος (89’ Βάρκας), Κηπουρός (58’ Αντωνόπουλος), Βρουσάι (88’ Κιρτζιαλίδης).

Μέτριο ματς στη Βοιωτία

Στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα έμειναν Λεβαδειακός και Κέρκυρα μετά το 0-0 επί βοιωτικού εδάφους. Σε γενικές γραμμές έγινε ένα μέτριο ματς, ενώ οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση που άσκησαν οι φιλοξενούμενοι. Με 10 ποδοσφαιριστές έμειναν οι γηπεδούχοι λόγω αποβολής του Σβέρκου στο 60ό λεπτό.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ηλίας Λιόντος): Λύτρας, Δαρδαμάνης, Φώτος, Γεωργακόπουλος (60’ Λιάγκας), Μερεντίτης, Σβέρκος, Νίκας, Χατζηλάμπρος, Σαραντίδης (70’ Πόρης), Σένκα, Γκούσιας (48’ Ζιμπέρι).

ΚΕΡΚΥΡΑ (Κώστας Χριστοφοράκης): Βλαδιμηρίδης, Βλάχος, Γραμμένος, Ματσοβίλα, Γκίτσης, Κοσκινάς, Βασιλάκης, Τρεπεκλής, Μίσκου, Ζαΐμι, Τσιριγώτης, ενώ έπαιξαν και οι Λάμπογλου, Γεωργόπουλος, Κυζιρίδης.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Σάββατο (24/9)

Πανιώνιος - Βέροια 3-0 (22’, 52’, 87’ πέν. Βουκελάτος, 90’+2 Αντωνακόπουλος)

ΑΕΚ - Ηρακλής 1-0 (29’ Τσέλιος)

Παναιτωλικός - Παναθηναϊκός 1-3 (90' Ηλ. Γιαννιώτης - 38' Μίγγος, 53' Χατζηγιοβάννης, 59' Πίσπας)

Ατρόμητος - Αστέρας Τρίπολης 1-1 (29' Νταβιώτης - 13' Ευαγγέλου)

ΠΑΣ Γιάννινα - Πλατανιάς 0-0

ΠΑΟΚ - Ξάνθη 2-2 (61' πέν., 84' πέν. Δημητριάδης - 22' Μελισσόπουλος, 75' Βαφειάδης)