26/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου 2016 - 20:56

Απίθανο ΠΑΟΚ - Ξάνθη στη Νέα Μεσημβρία

Τα υπόλοιπα φαβορί πέτυχαν το στόχο τους στην 5η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Νέων της Σούπερ Λίγκας

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στο Αγρίνιο και επιβλήθηκε με 3-1 του Παναιτωλικού, ενώ η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε για να φτάσει στο τρίποντο κόντρα στον Ηρακλή (1-0) το Σάββατο (24/9), στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα Νέων.

Στο 2-2 έμειναν ΠΑΟΚ και Ξάνθη. Ισόπαλες έληξαν οι αναμετρήσεις Ατρόμητος - Αστέρας Τρίπολης (1-1) και ΠΑΣ Γιάννινα - Πλατανιάς (0-0).

Τέσσερα γκολ, δύο αποβολές και δύο πέναλτι

Το πιο επεισοδιακό ματς της ημέρας πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις της Νέας Μεσημβρίας, όπου ΠΑΟΚ και Ξάνθη έμειναν στο ισόπαλο 2-2. Οι Θρακιώτες προηγήθηκαν στο 22ο λεπτό με τον Μελισσόπουλο έπειτα από λανθασμένη έξοδο του τερματοφύλακα Σιαμπάνη. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στο β' ημίχρονο χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Δημητριάδη (61'). Η Ξάνθη ανέκτησε το προβάδισμα με τον Βαφειάδη (75'), ενώ ο Δημητριάδης κέρδισε πέναλτι που μετέτρεψε ο ίδιος σε γκολ εκτελώντας πέναλτι στο 84' διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Στην ίδια φάση αποβλήθηκε ο Χασάνογλου αντικρίζοντας απευθείας κόκκινη κάρτα. Την άγουσα προς τα αποδυτήρια πήρε και ο Δημητριάδης (89') με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΠΑΟΚ: Σιαμπάνης, Παπαθανασίου, Δημητρίου, Δοδοντσάκης, Γιαλαμούδης, Κυριλλίδης (46’ Αηδονίδης), Μελετίδης, Δημητριάδης, Ματθαίου, Τζοβάρας, Κωνσταντίνου.

ΞΑΝΘΗ: Σταθάκης, Πεταλωτής, Βαφειάδης, Χασάνογλου, Παπάζογλου, Κώστας, Παπαδόπουλος, Καπτέλι (66’ Τσάπαρης), Μελισσόπουλος (87’ Σπυριντόνοφ), Ιωσηφίδης (60’ Χατζηχασάνογλου), Σαμπανίδης.

Άνετος στο Αγρίνιο ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός στο Αγρίνιο, όπου έκαμψε την αντίσταση του Παναιτωλικού με 3-1. Για τους φιλοξενούμενους άνοιξε το σκορ από τον Μίγγο (38'), για να ακολουθήσει ξέσπασμα στο β' ημίχρονο, το οποίο συνοδεύτηκε από δύο γκολ των Χατζηγιοβάννη (53') και Πίσπα (59'). Οι γηπεδούχοι απλώς μείωσαν με τον Ηλία Γιαννιώτη στο φινάλε.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κουσιάδης, Πριόνας (86’ Χριστογιάννης), Παρράς (70’ Μανωλάκης), Μιχάι, Γιαννιώτης Δ., Μαλής, Νταλακούρας, Βουτσίτσεβιτς, Γιαννιώτης Ηλ., Μπελεβώνης (46’ Γεωργούσης), Γκασούκας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χαλκίδης, Βαλμάς, Σερβιλάκης, Τριανταφυλλόπουλος, Μαυρομάτης, Μίγγος, Θεοχάρης, Παπανικολάου, Μπουζούκης, Πίσπας, Χατζηγιοβάννης, ενώ έπαιξαν και οι Δημήτρουλας, Αποστολάκης, Κουντουριώτης.

Με Τσέλιο η ΑΕΚ

Στη δεύτερη νίκη της σεζόν έφτασε η ΑΕΚ υποδεχόμενη τον Ηρακλή. Σκόρερ του μοναδικού γκολ ήταν ο Τσέλιος στο 29ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί και ταυτόχρονα αναποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια.

ΑΕΚ: Πάντος, Ταμπάς (74′ Λουκάς), Γιαννούτσος, Κοφσανίδης, Μπούσης, Μπάμπης, Ασπρογιάννης (60′ Βαφειάδης), Λίτσι, Αντωνίου, Τσέλιος, Σπηλιώτης (67′ Ψάνης).

ΗΡΑΚΛΗΣ: Κανελίδης, Χατζηδήμπας, Γουνόπουλος (46′ Καραϊσκος), Χουζούρης, Πεχλιβανίδης (60′ Ευθυμίου), Βλαχόπουλος, Δάσκος, Συμεωνίδης, Βερνάρδος, Δούμτσος, Νέστωρας (89′ Αλωπούδης).

«Καθάρισε» ο Βουκελάτος

Μία εξαιρετική εμφάνιση του Βουκελάτου αρκούσε στον Πανιώνιο προκειμένου να επιβληθεί άνετα της Βέροιας με 4-0. Χαρακτηριστικά, ο άσος του Πανιωνίου πραγματοποίησε χατ τρικ, ενώ το σκορ «έκλεισε» με τον Αντωνακόπουλο. Το τρίτο γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε με εκτέλεση πέναλτι και στην ίδια φάση αποβλήθηκε ο Τσιούκας από πλευράς φιλοξενούμενων με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Αστράς, Βλάχος, Σταμίρης, Δάβρης, Σταυρόπουλος, Γκίνη, Βουκελάτος, Παπανικολάου (82’ Ματσαδές), Αντωνακόπουλος, Οικονομίδης (44’ λ.τρ. Αρσενίδης), Γλυνός (30’ λ.τρ. Αναστόπουλος).

ΒΕΡΟΙΑ: Βενετικίδης, Πατσιαβούρας, Τσιότρας, Ράδης, Πέλκας, Δόρης (55’ Αϊρατζής), Στιλίδης (75’ Τσελεπής), Ιακωβίδης (65’ Καραγιάννης), Ζυγκερίδης, Μαυριάς, Τσιούκας.

Μοιρασιά στο Ρουφ

Ισόπαλη με σκορ 1-1 έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον Αστέρα Τρίπολης στο γήπεδο του Ρουφ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 13ο λεπτό με τον Ευαγγέλου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με δυνατό σουτ του Νταβιώτη από το ύψος του πέναλτι στο 29'.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Κίναλης, Γιαταγανάκης, Τζίνοβιτς, Παπαδογιωργάκης, Στρούγγης, Παναγιωτόπουλος, Νταβιώτης, Νάτσος, Χαϊρούλα, Ρόχα, Τσατσόπουλος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Τσίφτσης, Τσέκος, Παπαγγελής, Ευαγγέλου, Αντζούλας, Κοντογιαννόπουλος, Νικολακόπουλος (85’ Ζήσης), Νάτσης (75’ Κανελλόπουλος), Συρεγγέλας, Απειρανθίτης (60’ Τσιώλης), Μπαστιάνος.

Στην ισοπαλία ΠΑΣ και Πλατανιάς

Ο Πλατανιάς αγωνιζόταν με έναν ποδοσφαιριστή περισσότερο κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα λόγω αποβολής του Ζήκου στο 25ο λεπτό. Παρ' όλα αυτά, ο τερματοφύλακας Παπαϊωάννου έκανε σωρεία επεμβάσεων και έσωσε ένα βαθμό για τους γηπεδούχους. Οι Παπαδάκης και Λέκας αδυνατούσαν να νικήσουν τον γκολκίπερ της ηπειρώτικης ομάδας.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Παπαιωάννου, N. Ψαρράς, Καινούργιος (33’ Κιτσάκης, Ζήκος, Μανιφάβας, Τσιέπας, Ι. Ψαρράς, Μπιμπάι, Σιχλιμοίρης (28’ Μούτσιος), Ζιώγας, Μαλάμος (57’ Λαμπίρης).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Λαμπίρης, Ραχμάν, Λάμτζε, Αμπνέλ, Τσατσαρώνης (71’ Λέκα), Τσακμάκης (64’ Μαθιουδάκης), Παπαδάκης, Κορωνάκης, Καμπόσος, Ρουσάκης (82’ Βασιλάκης), Κουλουδάκης.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Σάββατο (24/9)

Πανιώνιος - Βέροια 4-0 (22’, 52’, 87’ πέν. Βουκελάτος, 90’+2 Αντωνακόπουλος)

ΑΕΚ - Ηρακλής 1-0 (29’ Τσέλιος)

Παναιτωλικός - Παναθηναϊκός 1-3 (90' Ηλ. Γιαννιώτης - 38' Μίγγος, 53' Χατζηγιοβάννης, 59' Πίσπας)

Ατρόμητος - Αστέρας Τρίπολης 1-1 (29' Νταβιώτης - 13' Ευαγγέλου)

ΠΑΣ Γιάννινα - Πλατανιάς 0-0

ΠΑΟΚ - Ξάνθη 2-2 (61' πέν., 84' πέν. Δημητριάδης - 22' Μελισσόπουλος, 75' Βαφειάδης)