26/04/2024
ΛΑΜΙΑ | Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου 2016 - 20:38

«Βατερλό» Άρη στη Λαμία

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ήταν εντυπωσιακή κόντρα στους Θεσσαλονικείς και τους κέρδισε με 4-0!

Όποιος δεν υπολογίζει τη Λαμία στη Β' Εθνική... κακό του κεφαλιού του! Ο Άρης γνώρισε τη συντριβή με 4-0 από την καταπληκτική -κατά διαστήματα- ομώνυμη ομάδα σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη το βράδυ του Σαββάτου (24/9) στο ΔΑΚ της πόλης.

Έτσι, οι γηπεδούχοι πήραν μία άτυπη εκδίκηση για την ήττα (3-1) που είχαν υποστεί προ ημερών από τους «κίτρινους» στη Θεσσαλονίκη, οι οποίοι έκαναν τη χειρότερη εμφάνιση στα φετινά φιλικά προετοιμασίας.

Η Λαμία μπήκε με επιθετική διάθεση στον αγωνιστικό χώρο του ΔΑΚ. Εξάλλου, στις κερκίδες υπήρχαν περίπου 2.000 οπαδοί που έδιναν παλμό και ενθουσιασμό στο σύνολο του Μπάμπη Τεννέ.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση δείχνοντας πως έχουν... άγριες διαθέσεις εν όψει των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεών τους και φυσικά το απαιτούμενο επίπεδο ετοιμότητας. Ο Πίντο κέρδισε πέναλτι έπειτα από ανατροπή του Μπούρμπου πάνω στον ιδιαίτερα κινητικό Πίντο στο 42ο λεπτό. Ο Πορτογάλος εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 1-0 «κιτρινίζοντας» τον πολύπειρο μπακ των φιλοξενούμενων.

Εξίσου δυναμικά ξεκίνησε το β’ ημίχρονο εκ μέρους των γηπεδούχων. Ο Βάντερσον διένυσε κούρσα 30 μέτρων με την μπάλα στα πόδια και, αφού απέφυγε τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων, εξαπέλυσε βολέ για το 2-0 στο 51ο λεπτό!

Τίποτα δεν μπορούσε να σταματήσει τους γηπεδούχους. Δευτερόλεπτα αργότερα έγινε το 3-0 χάρη σε διαγώνιο σουτ του Τσούκαλου! Ο Αυγενικού αντικατέστησε τον Μπλάζιτς ο οποίος είχε τροφοδοτήσει τον σκόρερ του τρίτου γκολ. Έτσι, χρειάστηκε μόλις μία επαφή με την μπάλα προκειμένου να εκτελέσει φάουλ και τον Κοτσώνη να παίρνει την κεφαλιά για το 4-0 στο 66’!

Τα τελευταία λεπτά κύλησαν με δύο δοκάρια από τον Άρη και πιο συγκεκριμένα τον Νέτο. Ο Βραζιλιάνος σούταρε και είδε τον Πίτκα να αποκρούει σωτήρια έχοντας συνδρομή από το οριζόντιο (84’) και αμέσως μετά εκτέλεσε φάουλ στο αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Αναστασιάδης, Κοτσώνης, Όμο, Μπουλούλης, Μπλάζιτς (63’ Αυγενικού), Βασιλόγιαννης, Πίντο, Βάντερσον.

Αγωνίστηκαν επίσης οι: Καραγιάννης, Ντουρμισάι, Τσούκαλος, Πατσαρούχας, Ρογγότης.

ΑΡΗΣ (Νίκος Αναστόπουλος): Διούδης, Μπούρμπος (55' Τζανακάκης), Ιντζίδης, Ραούλ Μπράβο, Τσουμάνης (55' Καράμπελας), Ρόβας (55' Νέτο), Αντρέου (55' Παυλίδης), Ανάκογλου (82' Ντόγος), Καπνίδης, Μιλούνοβιτς (46' Ίλιτς), Ντούνης (68' Βουτσιάς).