25/04/2024
ΛΑΜΙΑ | Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου 2016 - 23:19

Νίκησε την ΑΣΑ η Λαμία

Οι Φθιώτες επικράτησαν με 2-0 των «κιτρινόμαυρων»

Με τον Βάντερσον να κάνει ντεμπούτο και να σκοράρει παρουσία 700 περίπου φιλάθλων και τους Όμο και Ντουρμισάι να έχουν πολύ καλή εικόνα, η Λαμία παρουσιάστηκε βελτιωμένη το Σάββατο (10/9) και νίκησε με 2-0 σε φιλικό προετοιμασίας την Αναγέννηση Καρδίτσας.

Οι Φθιώτες μπήκαν καλύτερα στο ματς, έλεγχαν το ρυθμό και απείλησαν για πρώτη φορά στο 24' με ατομική ενέργεια του Βασιλόγιαννη. Δέκα λεπτά μετά ο Βάντερσον εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, η μπάλα βρήκε στο τείχος ελάχιστα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Κουτσόπουλου. Στο 45' ήταν ο Κοτσώνης εκείνος που με μακρινό σουτ προσπάθησε να απειλήσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν πολλές αλλαγές, με αποτέλεσμα ο ρυθμός να μην είναι τόσο καλός. Ωστόσο, η Λαμία είχε μία σημαντική ευκαιρία στο 54', όταν ο Τσούκαλος έκλεψε την μπάλα με τον Κουτσόπουλο να έχει βγει εκτός εστίας, αλλά δεν σημάδεψε σωστά. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Καραγιάννης από δεξιά προσπάθησε να πλασάρει τον Κουτσόπουλο και αστόχησε.

Στο 61' ήταν ο Αυγενικού εκείνος που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το δεξί δοκάρι, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης έδωσε στον Καραγιάννη και εκείνος δεν σημάδεψε σωστά. Στο 68' προσπάθησε να σκοράρει και ο Ντουρμισάι, ο οποίος τελικά το έκανε στο 81' ύστερα από ωραία μπαλιά του Τσούκαλου.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας (46' Τσέναμο), Σπυρόπουλος (69' Ρογγότης), Παπαργυρίου (46' Πεταυράκης), Αναστασιάδης, Κοτσώνης, Όμο, Τζόκιτς (65' Αυγενικού), Μπλάζιτς (46' Καραγιάννης), Βασιλόγιαννης (46' Τσούκαλος), Πίντο (65' Ντουρμισάι), Βάντερσον (46' Μπουλούλης).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Κουτσόπουλος, Δημόπουλος, Καραγιάννης (46' Σαγιέντ), Κισκαμπάνης, Τσόπελας, Σμίλτος, Μπιτέλης, Φέτσης, Ντιατά, Μπλέντι, Τσιλούλης. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι: Σαγιέντ, Υφαντής, Τζάνης, Βουκομάνοβιτς, Τζέκος.