25/04/2024
ΑΡΗΣ | Τετάρτη 24 Αυγούστου 2016 - 21:49

Νίκησε η ΑΕΚ, «κέρδισε» και ο Άρης!

Με δύο γκολ Μάνταλου, η Ένωση, η οποία είχε δύο δοκάρια, πέρασε από το «Κλεάνθης Βικελίδης» με 2-1 * Πολύ καλά στάθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς

Ακόμα υπάρχει απόσταση... Τους χωρίζει μία κατηγορία και η ΑΕΚ το επιβεβαίωσε την Τετάρτη (24/8) στο φιλικό που έδωσε κόντρα στον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης», από το οποίο έφυγε με το διπλό (1-2).

Η Ένωση στο πρώτο ημίχρονο ήταν σοβαρή και είχε τον Μάνταλο σε πολύ καλή μέρα. Εκείνος πέτυχε και τα δύο γκολ για την ομάδα του, ενώ αρκετά καλά πήγαν και οι Πλατέλλας και Μάνταλος.

Από την άλλη πλευρά, ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο είχε αρκετές δυσκολίες, όμως με τις αλλαγές του Νίκου Αναστόπουλου φάνηκε να κοιτά στα μάτια τους φιλοξενούμενους και έβγαλε στον αγωνιστικό χώρο αρκετά καλά στοιχεία.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημά του και έδειξε πως βρίσκεται στο σωστό δρόμο για να επιστρέψει στη Σούπερ Λίγκα, δεδομένου ότι έχει ξεκινήσει προετοιμασία και πολύ αργότερα από την ΑΕΚ.

Πολύ καλύτερα μπήκε στο ματς η ΑΕΚ, η οποία από τα πρώτα λεπτά προσπάθησε να πιέσει. Θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ μόλις στο 11' όταν ο Μπούρμπος σημάδεψε το δοκάρι του Διούδη σε προσπάθεια να διώξει, αλλά τελικά το έκανε πέντε λεπτά μετά.

Από λάθος του Αντρέου ο Μάνταλος πήρε την μπάλα, πλάσαρε με το αριστερό και έκανε το 0-1. Ο διεθνής μεσοεπιθετικός είχε κέφια και συνέχισε να προκαλεί προβλήματα και στα επόμενα λεπτά. Απείλησε στο 19' και τρία λεπτά μετά έγινε το 0-2 με εντυπωσιακό ψαλιδάκι.

Η Ένωση συνέχισε να έχει την υπεροχή και να απειλεί. Για λίγα λεπτά ακόμα έφτιαξε κάποιες φάσεις, αλλά στη συνέχεια είδε δύο παίκτες της να αποχωρούν αναγκαστικά, τους Γκάλο και Αλμέιδα. Έτσι, ο ρυθμός έπεσε και έως την ανάπαυλα το μόνο αξιοσημείωτο ήταν ένα καλό σουτ του Μπακασέτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη. Μπορεί η ΑΕΚ να άγγιξε το 0-3 στο 51' με το δοκάρι του Μπακασέτα, αλλά στη συνέχεια ήταν σχεδόν ακίνδυνη. Ο Άρης αντιθέτως έκανε πολλές μαζεμένες αλλαγές και βελτιώθηκε αισθητά.

Με πρωταγωνιστές τους Τάτο και Ν' Λουντούλου και ορεξάτους επίσης τους Καπνίδη και Τσουμάνη, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν αισθητά. Μετά το 60' απείλησαν δύο φορές με τον Ανέστη να αντιδρά σωστά και η τρίτη ήταν και φαρμακερή. Ο Ανάκογλου έβγαλε στο 68' τη σέντρα και ο Ιντζίδης με κεφαλιά μείωσε στο σκορ.

Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο και να ψάχνουν την ισοφάριση. Ωστόσο, η ΑΕΚ χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα τους κρατούσε μακριά από την περιοχή της, με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά, όταν ο Τσουμάνης μόνος του αποφάσισε να τεστάρει τον Ανέστη. Δοκίμασε την τύχη του τρεις φορές, δεν τα κατάφερε καμία και έτσι η Ένωση έφυγε με τη νίκη από το «Κλεάνθης Βικελίδης».

Διαιτητής ήταν ο Καραντώνης (Ημαθίας), βoηθοί του οι Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας) και Νικολαΐδης (Μακεδονίας), ενώ τέταρτος ο Τεβεκέλης (Μακεδονίας).

Κίτρινη: 65' Τσουμάνης.

ΑΡΗΣ (Νίκος Αναστόπουλος): Διούδης, Μπούρμπος (46' Νέτο), Τσουμάνης, Ρόβας (46' Βουτσιάς), Ιντζίδης, Ραούλ Μπράβο, Ντούνης (46' Παυλίδης), Αντρέου (46' Ν' Λουντούλου), Μιλούνοβιτς (46' Ανάκογλου), Τάτος (80' Ντόγος), Ίλιτς (46' Καπνίδης).

ΑΕΚ (Τιμούρ Κετσπάγια): Ανέστης, Γκάλο (33' λ.τρ. Μπακάκης), Τσιγκρίνσκι (46' Κολοβέτσιος), Λαμπρόπουλος (69' Μανωλάς), Ντίντακ (69' Ντίας), Γιόχανσον, Γαλανόπουλος, Πλατέλλας, Μάνταλος (46' Πατίτο), Μπακασέτας (59' Τζανετόπουλος), Αλμέιδα (36' λ.τρ. Πέκχαρτ).