20/04/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Τετάρτη 24 Αυγούστου 2016 - 03:00

Το έσωσε η αρχηγός Ναταλία

Χάρη σε γκολ της Χατζηγιαννίδου, ο ΠΑΟΚ πήρε έστω το 1-1 απέναντι στη Χαβγάλια στην πρεμιέρα της προκριματικής φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ ποδοσφαίρου γυναικών

Καλή αρχή δεν είναι, αλλά τουλάχιστον απέφυγε τα χειρότερα. Ο λόγος για τον ΠΑΟΚ, που στο ξεκίνημα των αγώνων της προκριματικής φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ ποδοσφαίρου γυναικών στην Κύπρο έμεινε στο 1-1 κόντρα στη Χαβγάλια από το Κόσσοβο.

Οι Θεσσαλονικιές δεν μπήκαν καλά στο Παφιακό Στάδιο το βράδυ της Τρίτης (23/8) και το πλήρωσαν, καθώς στο 15’ βρέθηκαν πίσω στο σκορ από γκολ της Μπαϊραμάι.

Το 0-1 δεν αφύπνισε αμέσως τις ποδοσφαιρίστριες του Αλέξανδρου Τασούλη και το πρώτο ημίχρονο χάθηκε. Στο δεύτερο μισό του ματς, ωστόσο, τα πράγματα άλλαξαν. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πατούσε καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και στο 57’ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα χάρη σε τέρμα της αρχηγού του Ναταλίας Χατζηγιαννίδη.

Στη συνέχεια οι «ασπρόμαυρες» κυνήγησαν την ολική ανατροπή, αλλά αυτή δεν ήρθε, με σπουδαιότερη φάση το σουτ της Παντελιάδου στο 76’, που έδιωξε η αντίπαλη γκολκίπερ.

Πάντως, ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο 30λεπτο γλίτωσε δύο φορές το… πατατράκ χάρη σε δύο σωτήριες επεμβάσεις της Πελετίδου, η οποία είχε πει «όχι» και στο φινάλε του α’ ημιχρόνου.

Κίτρινες κάρτες είδαν οι: Μπράμε, Πατερνά, Γκάτσου και Ελεζάι.

ΠΑΟΚ: Πελετίδου, Γεωργίου, Γιάννου Ελ., Κακαμπούκη, Πατερνά, Αδαμάκη (76’ Σακελλάρη), Βλασιάδου, Χατζηγιαννίδου, Παντελιάδου, Μπράμε (46’ Γιάννου Δεσπ.), Γκάτσου.

ΧΑΓΒΑΛΙΑ: Ρετσέπι, Κουράι, Μπερίσα, Κάτσιου (88′ Σίλια), Κρασνίκι, Κριέζιου, Μπεγκόλι, Μπερίσα, Μπάιρα (77′ Σελμάνι), Μπαϊραμάι (83′ Ρέξα), Ελεζάι.

* Επόμενη αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον 1ο προκριματικό όμιλο είναι η αδύναμη ΚΙ Κλάσκβικ από τα Νησιά Φερόε την Πέμπτη (25/8), η οποία στο άλλο ματς της 1ης αγωνιστικής ηττήθηκε με 5-0 από τον Απόλλωνα Λεμεσού, ο οποίος προηγείται και στη σχετική βαθμολογία.