19/04/2024
ΑΡΗΣ | Πέμπτη 26 Μαΐου 2016 - 18:48

Φιλική «τεσσάρα» του Άρη στην Καβάλα

Οι «κίτρινοι» επιβλήθηκαν 4-1 των «Αργοναυτών» στο «Κλ. Βικελίδης»

Μια άνετη νίκη με 4-1 πανηγύρισε ο Άρης την Πέμπτη (26/5) στη φιλική αναμέτρηση του «Κλεάνθης Βικελίδης» κόντρα στην Καβάλα.

Οι «κίτρινοι» απείλησαν στο 9’ με δυνατό σουτ του Κόκε που απέκρουσε ο Αθανασίου και ένα λεπτό αργότερα, ο Κωνσταντινίδης άνοιξε το σκορ προ κενής εστίας, έπειτα από «στοπ» του Αθανασίου σε πλασέ του Τάτου.

Ο Κωνσταντινίδης έμελλε να σημειώσει και το δεύτερο γκολ του Άρη (με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Γεωργιάδη στο 26’), ενώ, λίγες στιγμές αργότερα, ο Τάτος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η Καβάλα είχε την ευκαιρία να μειώσει στο 36ο λεπτό, όμως, ο Σιδεράκης απέκρουσε το πέναλτι του Μπρατσιάνι και εν συνεχεία την εξ επαφής κεφαλιά του Δουμάνη.

Οι πολλές αλλαγές του Νίκου Αναστόπουλου δεν αποτέλεσαν ανασταλτικό παράγοντα στη διεύρυνση του σκορ, καθώς στο 50’ ο Ν’ Λουντούλου έκλεψε και σκόραρε με ωραίο πλασέ, ενώ στο 60’ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα γκολ του με εν κινήσει προσπάθεια.

Ο Καρβούνης, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή με τη σέντρα του δεύτερου ημιχρόνου, έχασε καλή ευκαιρία στο 79’ (γυριστό σουτ που πέρασε λίγο άουτ), προτού ο Λίτσκας πετύχει το γκολ της τιμής για την Καβάλα στο 84ο λεπτό.

ΑΡΗΣ (Νίκος Αναστόπουλος): Σιδεράκης (45' Τζινάρ), Γεωργιάδης (45' Βουτσιάς), Μαζουλουξής (70' Ανδρεάκος), Σαμαράς (62' Σωτηριάδης), Μελισσάς (45' Σαμαρόπουλος), Καλογέρης (70' Μακρόπουλος), Τάτος (45' Ρόβας), Ντούνης (45' Σταυρίδης, 63' Μπουλγκουρίδης), Κόκε (45' Ν'Λουντούλου), Κωνσταντινίδης (45' Καπνίδης), Πόι (45' Καρβούνης).

ΚΑΒΑΛΑ (Γιάννης Ταουσιάνης): Αθανασίου, Σταματόπουλος, Κυριακίδης, Τουμανίδης, Δέντσας, Τσαμπέας, Παππάς, Μπάτζιος, Μπρατσιάνι, Δουμάνης, Μπλιός.

Αγωνίστηκαν και οι: Κυγάης, Δελλής, Ελέζι, Λίτσκας και Πτηνόπουλος.