Πρωτάθλημα | Πέμπτη 5 Μαΐου 2016 - 17:59

Όλα τελείωσαν στο 54' στο Μενίδι

Μονότερμα και 3-0 ο σοβαρός Αχαρναϊκός την Παναχαϊκή των χιλίων προβλημάτων

Δεν χαρίζεται... Μπορεί να έχει εξασφαλίσει την παραμονή του εδώ και λίγες αγωνιστικές, όμως, ο Αχαρναϊκός κατέστησε σαφές για άλλη μία φορά πως είναι αποφασισμένος να τελειώσει με το κεφάλι ψηλά τη σεζόν.

Οι Μενιδιάτες το απόγευμα της Πέμπτης (5/5) πήραν την τρίτη τους διαδοχική εντός έδρας νίκη επικρατώντας της Παναχαϊκής με 3-0 σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της Β' Εθνικής.

Για το παιχνίδι δεν μπορεί να πει κανείς πολλά, αφού ήταν ένας μονόλογος των γηπεδούχων από την αρχή έως το τέλος. Δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου να φτάσουν στη νίκη, με την οποία μείωσαν τη διαφορά τους από την έβδομη Καλλιθέα.

Όσο για τους Πατρινούς, τίποτα δεν τους πήγε καλά. Τα πολλά προβλήματά τους είναι ευρέως γνωστά και ο καθένας αντιλαμβάνεται ότι δεν μπορούν κάθε αγωνιστική να παρουσιάζονται ανταγωνιστικοί. Έτσι έσπασε ένα αήττητο τεσσάρων αγώνων που έτρεχαν.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Οι παίκτες του Αχαρναϊκού ήταν ορεξάτοι και έφταναν με άνεση σε τελικές προσπάθειες με τον Στρέζο να κάνει τη μία επέμβαση μετά την άλλη.

Οι γηπεδούχοι δοκίμαζαν συνεχώς το πόδι τους, απειλούσαν με κάθε τρόπο και οι Ματσούκας, Ταμπάκης και Παβίσεβιτς δημιουργούσαν ρήγματα με ευκολία. Στο 29' οι Μενιδιάτες άγγιξαν το γκολ, όταν ο Όμο με σουτ από μέσα δεξιά σημάδεψε τη συμβολή των δοκών.

Η Παναχαϊκή ήταν εμφανές πως δεν μπορούσε να κοιτάξει τον αντίπαλό της στα μάτια. Δεν πάγωνε τον ρυθμό, δεν κρατούσε μπάλα και το αποτέλεσμα ήταν να δέχεται συνεχώς επιθέσεις, ενώ η ίδια ήταν ακίνδυνη.

Τελικά η πίεση και η ανωτερότητα των γηπεδούχων επιβεβαιώθηκε στο 44', όταν η μπάλα έφτασε στον Ομπράντοβιτς κι εκείνος έκανε το 1-0 με δυνατό σουτ. Έτσι τα πόδια των Πατρινών βάρυναν, αφού το γκολ μπήκε σε κομβικό σημείο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου επί της ουσίας τελείωσαν όλα. Από λάθος του Ασίγκμπα ο Παβίσεβιτς έκλεψε στο 52' και με ωραίο διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ταμπάκης από γύρισμα του Ματσούκα διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Κάπου εκεί μπήκαν και τίτλοι τέλους στον αγώνα. Οι παίκτες του Αχαρναϊκού αυτομάτως κατέβασαν ταχύτητα, καθώς στόχος τους δεν ήταν να διασύρουν τους αντιπάλους τους. Έτσι επέλεξαν να γυρίζουν απλώς την μπάλα και να μην εκδηλώνουν επιθέσεις.

Οι φάσεις ήταν ελάχιστες με τους παίκτες του Φυντάνη να μην μπορούν και πάλι να γίνουν απειλητικοί. Η απογοήτευσή τους ήταν εμφανής και κάπως έτσι το σκορ έμεινε μέχρι τέλους στο 3-0.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μίαρης (Δωδεκανήσου), βοηθοί του οι Κουτσογιάννος (Αθηνών) και Δεληθόδωρης (Αθηνών), ενώ τέταρτος ο Παπαγεωργίου (Αθηνών).

Κίτρινες: 16' Χαρτσιάς, 73' Πινδώνης, 88' Μητρόπουλος

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Μπαμπανιώτης, Μωυσιάδης (72' Παπαδόπουλος), Ταμπάκης (63' Κολονέρος), Ματσούκας, Όμο, Ομπράντοβιτς, Πολίμος, Παβίσεβιτς, Μουστάκης (77' Σωτηράκος), Χριστοφιλέας, Κωστόπουλος.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ηλίας Φυντάνης): Στρέζος, Χούσα, Ασίγκμπα, Σαμπατάκος, Γ. Λαμπρόπουλος, Πινδώνης, Ρουμπάτος, Μουκίδης, Χαρτσιάς, Τρίγκας, Μητρόπουλος.