25/04/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Τετάρτη 6 Απριλίου 2016 - 01:37

Έχασε τα… άχαστα και ηττήθηκε η Εθνική Νεανίδων

Πολύ καλή εμφάνιση για την Ελλάδα, αλλά ήττα με 1-0 από τη Σκοτία, στην πρεμιέρα της Εlite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στην Πορτογαλία

Δεν το πάλεψαν απλά, ήταν καλύτερες, αλλά, ως γνωστόν, στο ποδόσφαιρο δεν αρκεί μόνο αυτό για να αναδειχθεί κάποιος νικητής και ειδικά όταν δεν εκμεταλλεύεσαι τις ευκαιρίες για γκολ που δημιουργείς…

Και σε αυτό τον άγραφο κανόνα η Εθνική Νεανίδων έπεσε θύμα το απόγευμα της Τρίτης (5/4) στην Πορτογαλία στην πρεμιέρα της β’ προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Έτσι, παρά την ανωτερότητά της, στη μεγαλύτερη διάρκεια του 90λεπτου, η Ελλάδα ηττήθηκε με 1-0 απέναντι στη σαφώς πιο αποτελεσματική Σκοτία στο 5ο γκρουπ της Εlite Round.

Τα κορίτσια του ομοσπονδιακού προπονητή Αντώνη Πριόνα μπήκαν πολύ δυνατά στο Nora Stadium Ferreiras και μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο του α’ ημιχρόνου κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο έχοντας υπέρ τους και το δυνατό άνεμο.

Σε αυτό το διάστημα η «γαλανόλευκη» έχασε τρεις μεγάλες φάσεις με τη Παναγιωτίδη στο 14’, τη Μωραΐτη στο 26’ και τη Ζέρβα στο 30’. Ειδικά η πρώτη ήταν ανεπανάληπτη, αφού η Παναγιωτίδη βγήκε μόνη σε θέση τετ α τετ, πλάσαρε την αντίπαλη τερματοφύλακα περνώντας πάνω από το σώμα της την μπάλα, αλλά αυτή κατέληξε άουτ!

Στη συνέχεια οι Σκοτσέζες ανέβηκαν, είχαν ένα σουτ της Χάρισον στο 35’ στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού της Μαργαρίτη και με σύμμαχο πια τον αέρα πίεσαν αρκετά στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού της αναμέτρησης καταγράφοντας και μία καλή στιγμή στο 50’ της ΜακΛόχλαν, το οποίο πέρασε μόλις άουτ.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 63’ η Γκάλαχερ, ευνοούμενη από τον άνεμο που άλλαξε εντελώς την πορεία της μπάλας, με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 για τη Σκοτία!

Στην υπόλοιπη μισή αγωνιστική ώρα, μαζί με τις καθυστερήσεις, το ματς άλλαξε εντελώς και θύμιζε τη… γάτα με το ποντίκι.

Ο Πριόνας άλλαξε το σχήμα από 4-3-3 σε 3-5-2 και με ενισχυμένο κέντρο, ανάπτυξη από τις πτέρυγες και πλέον δύο σέντερ φορ (τη Σπυριδωνίδου πλαισίωσε πλέον η Καλδαρίδου) πήρε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, εγκλωβίζοντας σε παθητικό ρόλο τη διαρκώς αμυνόμενη και κλεισμένη στα καρέ της Σκοτία.

Ωστόσο, ούτε τα καλοτραβηγμένα φάουλ της Ζέρβα βρήκαν στόχο, ούτε τρεις ακόμα πιο σημαντικές ευκαιρίες.

Στο 85’ η Γκάτσου μόνη μπροστά από την αντίπαλη εστία δεν μπορεί να πλασάρει, στο 88’ Σπυριδωνίδου και Καλτσίδου μπερδεύονται έχοντας μπροστά τους την μπάλα μετά από κόντρα και σουτάρουν η μία πάνω στην άλλη, με αποτέλεσμα να χαθεί η ευκαιρία, μέχρι να φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό (90’+3) των καθυστερήσεων. Τότε που η Μωραΐτου επιχειρεί το σουτ εντός περιοχής, δεχόμενη διπλό μαρκάρισμα, και εν συνεχεία η γκολκίπερ Φλάχερτι μπλοκάρει. Φάση για την οποία η Ελλάδα ζήτησε και διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι από την κατά τα άλλα καλή διαιτησία.

ΣΚΟΤΙΑ WOMEN’S U19 (Γκάρεθ Έβανς): Φλάχερτι, ΜακΛόχλαν, Κλέλαντ, Κάθμπερτ, Χάνσον (46’ Γκάλαχερ), Χάρισον, Τουίντι, Ράφερτι, Πάτερσον, Κόρνετ, Μπόις (70’ Χάουατ).

ΕΛΛΑΔΑ WOMENS U19 (Αντώνης Πριόνας): Mαργαρίτη, Κοτσάκη, Ζέρβα, Κόντου, Γκάτσου, Τροχούτσου (87’ Καλτσίδη), Καλδαρίδου, Παναγιωτίδη (31’ Γαγάρα), Γεωργιάδου (77’ Θωμαδάκη), Μωραΐτου, Σπυριδωνίδου.

* Στο άλλο ματς του ομίλου το απόλυτο φαβορί Γαλλία επικράτησε με 3-0 της διοργανώτριας Πορτογαλίας.

* Επόμενο ματς της Εθνικής Νεανίδων είναι κόντρα στη Γαλλία την Πέμπτη (7/4).