19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 27 Μαρτίου 2016 - 19:02

Άδικο Χ στο «Ελ Πάσο»

Μαγική εικόνα το 0-0, καθώς Καλλιθέα και Λαμία έκαναν ευκαιρίες και θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει

Το σκηνικό του καιρού την Κυριακή (27/3) ήταν χειμερινό στο «Ελ Πάσο», ωστόσο Καλλιθέα και Λαμία δεν... πάγωσαν περισσότερο όσους θεατές βρέθηκαν στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση της 25ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής.

Το μεταξύ τους παιχνίδι, λοιπόν, έληξε στο 0-0, ωστόσο ήταν πολύ ενδιαφέρον και η συνεχής βροχόπτωση δεν απέτρεψε τις δύο ομάδες από το να παίξουν αρκετά καλό ποδόσφαιρο σε έναν εξαιρετικό αγωνιστικό χώρο.

Αμφότεροι οι αντίπαλοι είχαν τις ευκαιρίες τους για να σημειώσουν γκολ, δεν τα κατάφεραν όμως, χωρίς βέβαια η ισοπαλία να τους στενοχωρεί, καθώς οι Φθιώτες με 41 βαθμούς βρίσκονται πάντα στην πέμπτη θέση, ενώ ένα σκαλί πιο κάτω στην κατάταξη με 40 είναι η ομάδα του Λουκά Καραδήμου.

Η Καλλιθέα, πάντως, ήταν καλύτερη, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η Λαμία ήταν καλοστημένη από τον Δημήτρη Σπανό και με στόχο να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα, επιδιώκοντας να παίξει στην κόντρα και έχοντας την ευκαιρία σε μία δύο περιπτώσεις να κάνει τη ζημιά.

Στο πρώτο μέρος, λοιπόν, οι γηπεδούχοι είχαν μια πολύ καλή στιγμή στο 34', με το δυνατό φαλτσαριστό σουτ του Μπέλη να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πίτκα, για να απαντήσει η Λαμία τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Μιχελής έδιωξε σωτήρια προ του Πίντο την επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Σιατραβάνη από τα δεξιά.

Στην επανάληψη, ο Πίτκας επενέβη όσες φορές χρειάστηκε για τους φιλοξενούμενους, που λίγο έλειψε να φτάσουν στο 0-1 στο 86', με τον Μιχελή να νικά στο τετ α τετ τον Καραγιάννη, ενώ στην επαναφορά το σουτ του Νεόφυτου πέρασε άουτ.

Εντέλει, το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, αφού και η Καλλιθέα σπατάλησε τη δική της μεγάλη ευκαιρία στο 90'+2, όταν ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ της Λαμίας ο Σταύρου αστόχησε με σουτ κι ενώ ήταν μόνος μπροστά από την εστία.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ρατσιάτος του Συνδέσμου Αργολίδας με βοηθούς τον Παπανικολάου του Συνδέσμου Κορινθίας και τον Πρέντζα του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής, οι οποίοι έβγαλαν το ματς χωρίς πρόβλημα και αφού έλειψαν οι αμφισβητούμενες φάσεις.

Κίτρινες: 21' Τσώνης, 30' Μπέλης, 42' Μασένα, 74' Λεβέντης - 6' Κυριακόπουλος, 42' Τζόκιτς, 72' Γιαλούσης.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λουκάς Καραδήμος): Μιχελής, Λεβέντης, Τσώνης, Σταμόπουλος, Μούκταρης, Τεγούσης (46' Σταύρου), Κατσικογιάννης, Μπέλης (74' Μπούζας), Σμυρλής, Μασένα, Φράγκος (56' Τζάκσον).

ΛΑΜΙΑ (Δημήτρης Σπανός): Πίτκας, Ζουλιώτης, Γιαλούσης, Ντάσιος, Κυριακόπουλος, Μπουλούλης, Τζόκιτς, Σιατραβάνης, Μίλιεβιτς (65' Καραγιάννης), Καραλής (83' Σιλιγαρδάκης), Πίντο (81' Νεόφυτος).