18/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2016 - 03:06

Πήραν βαθμό στη Γλυφάδα οι Νέοι του Παναιτωλικού

Πάντα στην τρίτη θέση οι Αγρινιώτες μετά το 0-0 με τον Πανιώνιο * Ήττες για ΑΕΚ και Παναθηναϊκό * Εύκολα τρίποντα για Πλατανιά και Ηρακλή * «Χ» στη Λιβαδειά

Έξι ματς περιελάμβανε το σαββατιάτικο (6/2) πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Νέων της Σούπερ Λίγκας, με τον Παναιτωλικό να αποσπά «λευκή» ισοπαλία από τον Πανιώνιο στη Γλυφάδα.

Έτσι, οι Αγρινιώτες συνέχισαν το θετικό τους σερί και με 39 βαθμούς διατηρούνται στην τρίτη θέση, σε ένα ματς όπου οι Νεοσμυρνιώτες ήταν καλύτεροι και είχαν ευκαιρίες για γκολ, αλλά δεν τις αξιοποίησαν.

Οι «κυανέρυθροι», λοιπόν, μετρούν 32 βαθμούς σε 20 παιχνίδια και βρίσκονται στην πέμπτη θέση.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Αστράς, Τζαφέρι, Μήτκας, Σταυρόπουλος, Κουτσοποδιώτης, Πινιώτης, Γκίνι (75' Αρσενίδης), Οικονομίδης, Αράπης, Κερασίδης (25' Βουκελάτος), Αντωνακόπουλος (70' Μπρέμπος).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Αθανασόπουλος, Καράι, Ζίγκηρης, Μιχάι, Σάαντο, Μαλής, Μαργαρίτης, Γιαννιώτης (68' Βακράκος), Βασιλάρης (89' Κοντογιάννης Γ.), Μωραΐτης (85' Μυτιλήνης), Κοντογιάννης Ι.

Διπλό στο Κορωπί για την Ξάνθη

Mε τους τρεις βαθμούς έφυγε από το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό η Ξάνθη, κερδίζοντας με 2-0 στο Κορωπί.

Οι Θρακιώτες άνοιξαν το σκορ στο 59ο λεπτό με γκολ του Λαζαρίδη, ενώ στο 70' ήταν ο Σαμπανίδης εκείνος που βρήκε δίχτυα και εδραίωσε το διπλό για τους φιλοξενούμενους, που με 34 βαθμούς προσπέρασαν τον Πανιώνιο στην τέταρτη θέση.

Από την πλευρά τους, οι «πράσινοι» με 24 μοιράζονται τη 10η θέση με τη Βέροια.

Για την Ξάνθη αγωνίστηκαν οι: Σταθάκης, Τουμαντζίδης, Ζώτος, Θεοδωρίδης, Πουλουκτσής, Κώστας (88' Βαφειάδης), Μπουνταγκίδης, Καπτέλι (52' Δημητριάδης), Μελισσόπουλος, Λαζαρίδης (68' Σαμπανίδης), Φασίδης.

Ήττα για την ΑΕΚ στο Ρουφ

Στο γήπεδο του Ρουφ ο Ατρόμητος υποδέχθηκε την ΑΕΚ και επικράτησε των «κιτρινόμαυρων» με 1-0.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Λαζαρίδης στο 59', ενώ από πλευράς Ένωσης υπάρχουν αρκετά παράπονα για τη διαιτησία, με τον Στέλιο Μανωλά να αποβάλεται για διαμαρτυρίες.

Οι Περιστεριώτες με 25 βαθμούς είναι μαζί με τον Ηρακλή στην 8η θέση, ενώ ο «Δικέφαλος» με 29 είναι έκτος.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Θεοδωράκης, Τζιτζικαλάκης, Κατράνης, Μωραΐτης, Στρουγγής (53′ Κρουσιέλ) Κωστούλας, Νάτσος, Παναγιωτόπουλος (66′ Ζιβάνοβιτς), Ρεγκάκος, Λαζαρίδης (87′ Χαϊρούλα), Νταβιώτης.

AEK: Ντούνης, Γραμματίκας (73' Μαρκοπουλιώτης) Γιαννούτσος, Σβάρνας, Κοφσανίδης, Γεωργαμλής (63' Γαλανόπουλος) Αντωνίου, Καρβουνίδης Κυριαζής (17' Τσέλιος) Λίτσι, Τζάθας.

Άνετο τρίποντο για τον Πλατανιά

Στο γήπεδο των Μουρνιών ο Πλατανιάς είχε εύκολο έργο κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης και νίκησε με 3-1.

Οι Χανιώτες άνοιξαν το σκορ με γκολ του Παπαδάκη στο 9', για να ακολουθήσουν δύο τέρματα από τον Ευγένιο Ρουσάκη στο 56' και το 61'.

Από πλευράς Αρκάδων, ο Ιγκόρ βρήκε δίχτυα στο 63ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κουρής Τσατσαρώνης (Στεφανίδης), Σταθινάκης Ρουσάκης Μ. Μαραγκουδάκης (Μαθιουδάκης), Παπαδάκης, Zίκο, Σέχου, Ρουσάκης Ευγ. (Ανυφαντάκης), Παπανικολάου, Καμπόσος.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Καπετάνος, Κατσικαδάς, Βουτσελάς (46' Παπαγεωργίου), Γκίτσης (46' Ζήσης), Μακροστέργιος, Νάτσης, Ιγκορ, Χάδιαρης (46' Κονίδας), Συρεγγέλας, Τσιώλης, Γκρόσιος.

«Καθάρισε» σε οκτώ λεπτά ο Ηρακλής

Τους τρεις βαθμούς πήρε ο Ηρακλής στο σαββατιάτικο παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα, επικρατώντας με 2-0 στη Μίκρα.

Η νίκη για τον «Γηραιό» ήρθε από το πρώτο ημίχρονο, με τον Αμαραντίδη να βρίσκει δίχτυα με πλασέ στο 23', ενώ το δεύτερο γκολ πέτυχε ο Βλαχόπουλος με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι στο 31ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Ηπειρώτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε στο 85' με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ναπολέων Ψαρράς.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Ηλιάδης, Κασσαπίδης, Χουζούρης, Αβραμίδης, Βλαχόπουλος, Παναγιωτίδης, Ρότα, Συμεωνίδης (78' Δούντσιος), Γκιάτας (55' Μεζίνι), Μπικιάρης, Αμαραντίδης (80' Στράντζαλης).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Κολιοφούκας, Ψαρράς Ν., Καινούργιος (38' Κιτσάκης), Μυρσινιάς, Μαυροπάνος, Κόκκας Δ., Ψαρράς Ι., Μασούρας, Σιχλιμοίρης (46' Ραβάνης), Ζιώγας, Κυριακόπουλος (75' Μαλάμος).

Τέλος, στη Λιβαδειά ο Λεβαδειακός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Πανθρακικό.