19/04/2024
Γαλλία | Δευτέρα 10 Μαρτίου 2014 - 00:00

«Αγκαλιάζει» τ' αστέρια η Λιλ, απίστευτη ανατροπή η Λυών! (video)

Οι «λιλουά» νίκησαν 2-0 τη Μονπελιέ, ενώ οι «λιονέ» πέρασαν (1-2) από την έδρα της Μπορντό με δύο γκολ στις καθυστερήσεις * Η ταυτότητα της 28ης αγωνιστικής

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο γαλλικό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Λιλ την Κυριακή (9/3). Οι «λιλουά» επικράτησαν σχετικά εύκολα 2-0 της Μονπελιέ στο «Μετροπόλ» και πλέον μετά από 28 παιχνίδια βρίσκονται στην τρίτη θέση, στο +4 από τη Σεντ Ετιέν που ακολουθεί.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από νωρίς δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 18' άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Μπάσα, ενώ στο 57' ο Ρου διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τη Λιλ, η οποία έκανε ακόμα ένα βήμα για την υλοποίηση του στόχου της που είναι η έξοδος στο Τσάμπιονς Λιγκ.

ΛΙΛ: Ενγιεάμα, Σιντιμπέ, Ρόζεναλ, Μπάσα, Σουαρέ, Γκουεγέ, Μπαλμόν, Ντελαπλάς (90' Μεϊτέ), Καλού (73' Μέντες), Οριτζί (81' Ροντελέν), Ρου.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Ζουρντρέν, Ντεπλάν, Χίλτον, Ελ Καουταρί, Κονγκρέ, Σταμπουλί, Μαρβό (58' Σουλεϊμάν Καμαρά), Σανσόν, Καμπελά, Μουνιέ, Νιανγκ (69' Μοντάνιο).

* Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 28ης αγωνιστικής, η Λυών έφυγε με τεράστιο διπλό (1-2) από την έδρα της Μπορντό, αφού πέτυχε δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Τέλος, η Σεντ Ετιέν ηττήθηκε στη Βρετάνη (1-0) από τη Λοριάν.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ 28ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή (7/3)

Μαρσέιγ - Νις 0-1 (66' Εϊσερίκ)

Σάββατο (8/3)

Μπαστιά - Παρί Σεν Ζερμέν 0-3 (6' Ιμπραΐμοβιτς, 19', 88' Λαβέτσι)

Γκινγκάμπ - Εβιάν 0-1 (49' Καμπόν)

Μονακό - Σοσό 2-1 (6' Μπερμπάτοφ, 55' πέν. Τζέιμς Ροντρίγκεζ – 83' Μπουτέν)

* Στο 85' αποβλήθηκε για τη Σοσό με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ζορντάν Αγιού

Ναντ - Αζαξιό 2-2 (8' Γκακπέ, 76' Τζόρτζεβιτς – 5' Μοστεφά, 90'+2 Ντιαρά)

Τουλούζ - Ρεμς 3-2 (75' Οριέ, 79' Μπεν Μπασάτ, 88' Μπεν Γεντέρ – 22' πέν. Κριτσόβιακ, 35' πέν. Ντε Πρεβιγιέ)

Βαλενσιέν - Ρεν 2-1 (54' Ντοσεβί, 77' Ματζίντ – 49' Τοϊβόνεν)