29/03/2024
Εθνικές ομάδες | Πέμπτη 14 Νοεμβρίου 2019 - 00:16

Πεντάσφαιρη η Εθνική Νέων

Συνέτριψε 5-1 την Αλβανία για τον 4ο προκριματικό όμιλο του EURO 2019-20

Επιβλητική νίκη πήρε την Τετάρτη (13/11) η Εθνική Νέων, συντρίβοντας με 5-1 την Αλβανία στην πρεμιέρα της στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2019-20.

Επί βελγικού εδάφους και στο πλαίσιο του 4ου ομίλου o Τζήμας άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό, για να ακολουθήσουν τα τέρματα των Βαγιαννίδη στο 59' και Βρακά στο 72'.

Οι Αλβανοί μείωσαν με τον Ντόμπρα στο 81' και το τελικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Νίκου Κεχαγιά διαμορφώθηκε από τα γκολ των Λιάβα στο 85' και Αθανασακόπουλου τρία λεπτά αργότερα.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου το Βέλγιο επικράτησε της Ισλανδίας με 3-0.

ΕΛΛΑΔΑ: Μαντάς, Ζαγαρίτης, Κοκοβάς, Γκοτζαμανίδης, Θυμιανίδης, Τζαβίδας (55' Σουρλής), Αλεξανδρόπουλος (82' Λιάβας), Φακκής (72' Τζόλης), Βρακάς (82' Αθανασακόπουλος), Τζήμας, Βαγιαννίδης.

ΑΛΒΑΝΙΑ: Μάλαϊ, Σίμπα, Χότζα, Πίτσι, Μορίνα, Ράπαϊ, (56' Ντόμπρα), Μπουλάρι (56' Κούνι), Μπρόγια, Ντρέτσκα (66' Μέρο), Μπέκια, Μούτσι (66' Ιμπραχίμι).