10/12/2019
Πρωτάθλημα | Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2019 - 17:32

Πλησίασε στην κορυφή το Αιγάλεω

Το «Σίτι» ξεπέρασε με 2-0 εντός έδρας το εμπόδιο της Νίκης Βόλου που αγωνιζόταν από το 72' με δέκα παίκτες * Αποβλήθηκε όντας στον πάγκο ο Μπαλάφας

Τη νίκη που, χάρη και στα υπόλοιπα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής της Football League, του επιτρέπει να πλησιάσει στην κορυφή πανηγύρισε την Κυριακή (27/10) το Αιγάλεω.

Το «Σίτι» επικράτησε 2-0 της Νίκης Βόλου εντός έδρας και έφτασε τους 8 βαθμούς, απέχοντας, όπως και αρκετές άλλες ομάδες βέβαια, 2 βαθμούς από την πρωτοπόρο Καλαμάτα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και ουσιαστικά στην πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα προηγήθηκαν με τον Τσίτσαρη στο 7ο λεπτό με μακρινό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί «Γ» της εστίας του Αποστολίδη.

Η Νϊκη προσπάθησε να... συνέλθει από το σοκ, χωρίς, όμως, να απειλεί με αξιώσεις τον Σικαλιά, ενώ το Αιγάλεω ανέβασε ξανά ρυθμούς κυρίως προς το τέλος του πρώτου μέρουςμ τον Αποστολίδη να σταματά εύκολα την κεφαλιά του Τσίτσαρη στο 44' και το σουτ του Σπυρόπουλου στην αντεπίθεση στις καθυστερήσεις να καταλήγει άουτ.

Στο ημίχρονο αποβλήθηκε ο Μπαλάφας που βρισκόταν στον πάγκο για έντονη διαμαρτυρία, με τους δύο προπονητές να ανακατεύουν την τράπουλα στο δεύτερο μέρος.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σαφώς καλύτερα στο δεύτερο μέρος και στο 54ο λεπτό είχαν τεράστια ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα, όταν ο Ιορδανίδης έβγαλε κάθετη μπαλιά στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Ροχάνο που πέρασε και τον Σικαλιά, αλλά προ κενής εστίας είδε την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια.

Ο ίδιος παίκτης πήγε να βγάλει καθοριστική μπαλιά στον Ιρδανίδη στο 60', αλλά οι αμυντικοί αποσόβησαν τον κίνδυνο, ενώ ο Σικαλιάς μπλόκαρε την κεφαλιά του Αλιατίδη στο 71'.

Ένα λεπτό αργότερα, όμως, τα φτερά της Νίκης κόπηκαν όταν ο Ροχάνο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 78' το Αιγάλεω εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό του πλεονέκτημα και «σφράγισε» τη νίκη χάρη στο πλασέ του Ντιατά έπειτα από σέντρα του Τσίτσαρη από τα δεξιά, με το 2-0 να διατηρείται μέχρι το φινάλε.

Κίτρινες: 9' Γκότοβος, 31' Μαγκάκης, 84' Συριόπουλος – 9', 72' Ροχάνο, 27' Καμπαγέρο, 37' Αλιατίδης

Κόκκινες: 45'+2 Μπαλάφας (πάγκος), 72' Ροχάνο (2η κίτρινη)

ΑΙΓΑΛΕΩ (Λουκάς Καραδήμος): Σικαλιάς, Σπυρόπουλος, Μαγκάκης, Γκότοβος, Συριόπουλος, Λάμπρου, Τσίτσαρης, Μπαξεβάνου, Ντιατά (85' Συρεγγέλας), Σταματάκης (66' Χατζηιωαννίδης), Τσιλιγκίρης (58' Τσαφταρής).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ισαάκ Χοβέ): Αποστολίδης (46' Παπαδόπουλος), Σ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Βοσνιάδης (52' Ιορδανίδης), Καμπαγέρο, Μπιτσάκος, Ντομίνγκεθ, Γκαρσία, Μασκουνιάν (72' Καπός), Ροχάνο.