29/03/2024
Αγγλία | Σάββατο 17 Αυγούστου 2019 - 22:01

«Τσίμπησε» βαθμό στο Μάντσεστερ η Τότεναμ

Οι «σπερς» απέσπασαν ισοπαλία (2-2) από τη Σίτι * Ακυρώθηκε γκολ των γηπεδούχων με VAR στο 92'

Δύο πολύτιμους βαθμούς, στην προσπάθειά της να υπερασπιστεί τον τίτλο της, πέταξε το Σάββατο (17/8) η Μάντσεστερ Σίτι καθώς παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία 2-2 στην Τότεναμ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «πολίτες» ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ωστόσο δεν κατάφερε να κατακτήσει τους τρεις βαθμούς.

Μάλιστα, έζησε ένα απίστευτο deja vu καθώς στις καθυστερήσεις της ακυρώθηκε γκολ, με παρέμβαση VAR, κάτι που είχε συμβεί και στον περσινό προημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στους Λονδρέζους.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα πήρε... κεφάλι στο σκορ στο 20' με τον Στέρλινγκ ωστόσο τρία λεπτά αργότερα ο Λαμέλα ισοφάρισε σε 1-1. Πάντως, οι γηπεδούχοι έκλεισαν προηγούμενοι το ημίχρονο καθώς στο 35' ο Αγκουέρο τους έδωσε ξανά το προβάδισμα κάνοντας το 2-1.

Στο 92' η Σίτι σκόραρε με τον Γκάμπριελ Ζέσους αλλά το γκολ ακυρώθηκε με χρήση VAR καθώς είχε προηγηθεί χέρι του Λαπόρτ..

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Οταμέντι, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Ρόντρι (78' Νταβίντ Σίλβα), Γκουντογκάν, Ντε Μπρούιν, Μπερνάρντο Σίλβα (80' Μαχρέζ), Στέρλινγκ, Αγκουέρο (66' Γκάμπριελ Ζέσους).

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Γουόκερ-Πίτερς, Σάντσες, Αλντερβάιρελντ, Ρόουζ, Γουίνκς (56' Λούκας Μόουρα), Σισοκό, Ντομπελέ, Λαμέλα (85' Λο Σέλσο), Έρικσεν (90+1' Σκιπ), Κέιν.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Σάββατο (17/8)

Άστον Βίλα - Μπόρνμουθ 1-2 (71’ Ντόουγκλας Λουίς - 2’ Κινγκ, 12’ Γουίλσον)

Έβερτον - Γουότφορντ 1-0 (10’ Μπέρναρντ)

Μπράιτον - Γουέστ Χαμ 1-1 (65’ Τροσάρντ – 61’ Ερνάντες)

Νόριτς - Νιουκάστλ 3-1 (32’, 63’, 75’ Πούκι- 90’ Σέλβι)

Σαουθάμπτον - Λίβερπουλ 1-2 (83’ Ινγκς - 45' Μανέ, 71’ Φιρμίνο)

Μάντσεστερ Σίτι - Τότεναμ 2-2 (20' Στέρλινγκ, 35' Αγκουέρο - 23' Λαμέλα, 56' Λούκας Μόουρα)